Фотовиставка Олексія Зінченка - «Роми – це ми»

ЩО: фотовиставка Олексія Зінченка «Роми – це ми»
ДЕ: «Музей історії міста Києва», вул. Богдана Хмельницького 7, Київ, Україна
КОЛИ: з 24 серпня до 3 вересня 2018 року.
ВХІД: вільний

Відкриття фотовиставки Олексія Зінченка «Роми – це ми» - 23.08.2018, о 18:00.
У день відкриття (23 серпня) вхід за запрошеннями. Попередня акредитація для преси обов'язкова.

Контакти для акредитації:
Координатор проекту Єлизавета Боборикіна
lisa.boborykina@gmail.com

В Музеї історії міста Києва відкриється проект «Роми — це ми», до експозиції якого увійдуть роботи з фотоциклу Олексія Зінченка та матеріали з архівів Музею. Кураторами виставки є Костянтин Дорошенко та Катерина Липа.

«Без Іншого нема Мене, самоідентифікація будується на порівнянні, на зовнішніх координатах та кордонах, на діалозі. Отже, без рома нема українця — так складалася історія етнонаціонального ідентитету. Українська культура, звичаї, казки, повір’я та забобони насичені присутністю ромів — загадковою, іронічною, лячною, романтичною. Століттями роми були безперечною складовою етносоціального організму України. Сьогодні час сказати: «Роми — це ми». Цим ми визнаємо полікультурність, розмаїття України, що відносить її до європейської традиції: поєднання багатьох національних, релігійних та культурних суб’єктивностей на невеликих територіях, на відміну від монотонності Великого Степу», — вважає куратор виставки Костянтин Дорошенко.

Проект представляє фотоцикл молодого українського митця Олексія Зінченка, який він створював у 2016 році в ромському таборі на території Західної України, у Воловецькому районі, недалеко від кордону з Угорщиною та Румунією. Цікавість до ромського життя, самобутнього світу, що досі не піддається асиміляції та глобалізації, зберігає архаїчність попри всі комфортні надбання сучасності, спонукала Зінченка уважно та, що важливо, приязно вдивлятися в Іншого. Це погляд людини цивілізованої, відкритої, яка бачить та вивчає у Іншому в першу чергу людину. Намагаючись зрозуміти, а не оцінювати. Навесні 2018 р. фотоцикл демонструвався в програмі щорічного міжнародного фестивалю Krakow Photo Fringe (Польща).

Сьогоднішня ситуація з погромами ромів на нашій землі, екстраординарна для української культурної традиції та історії (за винятком часів нацистського геноциду), надає цьому фотопроектові іншого звучання та актуальності. Хвилі дикунства, мороку темних віків, що розділяє та послаблює Україну, протиставляється переконлива гуманістична картина, пропозиція бачити та замислитися.

«На терени сучасної України роми ринули у часи, коли більшість мирного населення воліла б тікати звідси світ за очі — в середині ХVІІ ст., під час Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Причина такої активності проста: країною пересувалися величезні армії, для обслуговування яких було потрібно багато ковалів. У ремісників-ромів весь реманент був із собою, вони могли кувати коней і лагодити упряж просто на марші. Втім, схоже на те, що дехто із миролюбних ромів таки спокусився вояцьким ремеслом: у козацьких реєстрах трапляються персонажі з прізвищами-прізвиськами Циган, Циганчук, Циганський», — зазначає кураторка виставки Катерина Липа.

Експозицію також складають експонати з колекції Музею історії міста Києва, що відображають сприйняття ромів в українській культурі. Тут і світлина легенди українського театру Марії Заньковецької в костюмі для спектаклю «Циганка Аза», і малюнки класика українського авангарду Анатоля Петрицького, графіка та живопис митців XIX—XX століть.

автор Олексій Зінченко


автор Олексій Зінченко


В рамках проекту «Роми — це ми» відбудуться лекції з історії та культури ромів, творча зустріч з молодими українськими ромами різних професій, які розкажуть про власний досвід життя. Ці події анонсуватимуться окремо.