
Частина групи учасників пленеру, зліва направо: Юрко Черневий (Болехів), Ігор Лозовський (Дмитровичі) - племінник Павла, Неллі Спіріна (Київ), Михайло Пецкович (Ясениця, Турківський район), Маруся Слобоженюк (Київ), Тарас Прохасько (Івано-Франківськ), Сергій Книш (Кривий Ріг), Микола Тинкалюк (Винники-Львів).
Середину липня вибрали не випадково, адже 12 липня – це День святих Верховних апостолів Петра і Павла, а також День фотографа і День святої Вероніки - покровительки фотографії. Ще й перша документальна згадка про Дмитровичі датується 18 липня 1364 року. Все зійшлося ідеально, тому Давидівська ОТГ, до якої вже другий рік відносяться Дмитровичі, запропонувала місцевій громаді відсвяткувати День села в часі проведення фотопленеру, що й було успішно реалізовано.


Цьогорічний пленер був подвійно ювілейним, оскільки в травні Павлові виповнилося сімдесят років. За п’ять років гостями Дмитрович побували фотографи з Києва, Вінниці, Кривого Рогу, Миколаєва, Арцизу, Рівного, Сум, Харкова, Чернівців, Кам’янець-Подільського, Луцька, Хмельницького а також з Дрездена. Звичайно, найбільш масовим на цих пленерах було представництво фотоспільнот Прикарпаття і Львівщини, а саме обласних організацій Національної спілки фотохудожників України і народного фотоклубу “Колумб” з Тисмениці - це головні натхненники і організатори даного заходу.
Досить важливо відзначити, що цього року Тисменицьким відділом культури і Народним домом Тисмениці була надана вагома організаційно-технічна допомога у проведенні пленеру. Не виключено, що це стане першим кроком у налагоджені культурно-мистецьких стосунків обох громад.
Поступово, рік за роком, програма пленеру виходила за рамки фотосправи. Оскільки Павло Дроб'як був людиною багатогранною і в коло його інтересів входило, окрім фотографії, багато інших творчих жанрів, то серед його друзів і шанувальників було чимало художників, письменників, журналістів, музикантів, театралів і т. п. Тому не дивно, що у Дмитровичах вже побували зі своїми творчими вечорами прикарпатський письменник Юрій Андрухович, київський поет Віктор Нагорний, художниця з Івано-Франківська Тетяна Павлик. Цього року відбувся творчий вечір і автограф-сесія письменника Тараса Прохаська, акварельний майстер-клас Тетяни Павлик, концерт етно-рок гурту «Перкалаба».
У цьому році пленер розпочався відкриттям фотовиставки «Best of ФотоПАВЛО» – кращих робіт Павла Дроб’яка періоду 1980-90 р.р. Відкривали виставку завідуюча відділом культури Давидівської ОТГ Христина Кучак і директор місцевої бібліотеки Галина Шапайко. Особливо дякую їм обом, бо без їхньої допомоги і сприяння, все виглядало б «містечково» та надто скромно.
Завдяки матеріальній підтримці Давидівської ОТГ фотовиставка отримала чудову «одежину» - капітальні дубові рами до робіт та транспортувальні скрині для переміщення виставки, оскільки колекцію чекає тривала подорож галереями і виставковими залами України. А в недільний день, коли святкувалося день села, традиційно відкрилася виставка фоторобіт учасників пленеру на основі матеріалу відзнятого в Дмитровичах в попередні роки.
Мешканці Дмитрович із задоволенням розглядали фото, впізнаючи себе, родичів, сусідів, різні події, місця та околиці рідного села.


До свята села готувалися не тільки учасники фотопленеру, «Народний дім» та його самодіяльні колективи, але й усі мешканці. Прибирали біля своїх осель, працювали над облаштуванням майданчика біля Народного дому, готували фанзону для вболівальників, прикрашали територію. Святкування, за українським звичаєм, розпочалося з Богослужіння у місцевій старенькій церкві святого Архистратига Михаїла (1765 р.), в «Народному домі» відбувся святковий концерт. Усіх присутніх привітали представники Давидівської сільської ради ОТГ Кухарський І. Я. та Кіт. З. М., староста Марійко М. С. А далі виступали місцеві самодіяльні колективи, а також гості з навколишніх сіл Чишок, Глуховичів, Кротошина.
По закінченні концерту дмитровичівські козаки пригощали усіх бажаючих смачним кулішем та смаженою картоплею. А на подвір’ї до вечора лунали народні пісні – співали всі охочі. Дітей розважали аніматори «Сімка» і «Нулик» доки не стемніло. Вечора дмитровичани чекали з нетерпінням. І ось на решті на сцені з’явилися довгоочікувані і незвичайні гості – гурт «Familia Perkalaba». Площа біля Народного дому заповнилася людьми із першими звуками музичних інструментів. Здавалося, що все село, а, може, ще й сусідні села, бавилися разом з нами. Фантастична атмосфера, класна музика і неперевершені виконавці створили справжнє чудо – танцювали всі від маленьких до стареньких.
Вже дев'ять років ФотоПАВЛА нема серед нас. Але його друзі пам’ять про свого товариша підтримують і шанують. Щорічні фотозустрічі в Дмитровичах вже стали традицією, на могилі Павла встановлено символічний знак – металеву фотокамеру на тринозі (аналогічну, що у Івано-Франківську в скверику біля медакадемії). Одна з вулиць Дмитрович, де жив фотохудожник, названа його іменем. В планах є встановлення меморіальної дошки на вулиці Гординського в Івано-Франківську, де була робітня ФотоПАВЛА, видання фотоальбому на основі матеріалів з пленерів в Дмитровичах, перевтворення фотопленеру в мистецький фестиваль.
Ростислав Кондрат